Rozprawka miłość siła niszcząca czy budująca

Pobierz

Jednak tęsknota podsycana fałszywymi nadziejami i złudzeniami nie prowadzi do szczęścia.W tym roku temat rozprawki brzmiał: " Stawiając hipotezę zamiast tezy, wystarczy, że znajdziesz dzieła, w których pojawia się wątek tęsknoty.. Że miłość jest uczuciem skomplikowanym i niejednorodnym, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.. Ostatnim, trzecim argumentem potwierdzającym tezę, iż miłość jest to siła budująca ale też niszcząca będzie ten fakt, iż miłość jak każdy z nas to powie jest fundamentem naszego życia, dzięki niej czujemy, że żyjemy i że możemy zrobić dużo rzeczy jeśli miłość jest z nami.Miłość bywa szczęśliwa i niespełniona, za każdym razem inna,a motyw ten jest bardzo szeroki.. Miłość to uczucie najpiękniejsze i najtrudniejsze.Miłość do Lotty staje się uczuciem destrukcyjnym, niszczącym człowieka wypalając go wewnętrznie.. Miłość to ciężka praca.. Obraz budującej lub niszczącej siły miłości możemy dostrzec we wielu utworach literackich różnych epok.. Czasem trwa długo, czasem tak prędko umiera, traci swą moc, wygasa.Miłość uskrzydla i rani, niszczy i buduje - tę prawdę musimy zaakceptować, co nie znaczy, że trzeba się jej biernie poddać.. Nie muszą wszystkie przedstawiać tego motywu w ten sam sposób.W tym przypadku tęsknota była siłą budującą, prowadzącą do celu.. Władza - literatura a życie.Miłość nie jest tylko uczuciem, jak to się niektórym wydaje..

Miłość jako siłaniszcząca czy budująca ?

Ci, którzy kochają są szczęśliwi.Rozprawka problemowa - Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?. Życie bez cierpienia byłoby sztuczne, bez wartości.October 2020 2 17 Report.. Lubię tę powieść z wielością motywów.. Musieli się zmierzyć z rozprawką na temat: "Tęsknota - siła .rozprawka - Ruota della fortuna.. Pozwala opracować dobry plan i ostatecznie osiągnąć cel, o czym opowiada Homer.. Miłość wysuwa się na pierwszy plan.. Zadano pytanie czy zgodzę się z twierdzeniem, ze miłość to siła niszcząca i tworząca.. Dlatego miłość może stanowić siłę niszczącą, może także - budującą, w każdym bądź razie: miłość to najsilniejsze uczucie znane człowiekowi.Ukazywano to uczucie nie tylko jako spokojne i stałe, ale wrecz przeciwnie, jako ogromna siła, mogąca budować rzeczy wielkie, a czasem jako ogromny kataklizm, o niebywałej mocy niszczenia.. Głośno o niej, ale często odbierana jest na różne sposoby.Postawiłem na rozprawę na temat tęsknoty jako siły budującej, czy burzącej w oparciu o "Lalkę".. Owszem.. Tagi: język polski kurs maturalny, kurs maturalny, kurs maturalny język polski, kurs maturalny online, kursy do matury, kursy do matury online, kursy maturalne.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury..

[Rozprawka] Miłość siła niszcząca czy budująca ludzkie życie ?

Cytat 1 ?………?. ", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment pochodził z "Lalki" Bolesława Prusa"; był to fragment rozmowy Stanisława Wokulskiego z Ignacym Rzeckim, w którym Wokulski mówi o tęsknocie za krajem, jaką czuł w Bułgarii, gdzie wyjechał, by zarobić na dostawach dla wojska w czasie wojny rosyjsko-tureckiej.Właśnie dlatego tęsknota jest siłą budującą - buduje relacje, które są powodem cierpienia, ale takiego, które uszlachetnia i ma sens.. 4 maja o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do rozwiązywania arkuszy CKE na poziomie podstawowym.. Kategorie: Aktualności maturalne, Matura język polski - darmowy kurs maturalny!. Nie umiemy powiedzieć, czym jest, ma tak wiele twarzy.. Witam państwa, przedmiotem mojej prezentacji jest miłość, różne jej ujęcia i modyfikacje.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.. Na początek kilka pytań kontrolnych.Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?. - Motywy - Bryk.pl.. Rozwiń problem na podstawie wybranych problemów literackich.. Zwykłe pytania; Sondy&Ankiety; Kategorie .. Pytania .. Miłość jako żywioł niszczący występuje również w utworze Adama Mickiewicza "Dziady cz. IV".. Kliknij i odpowiedz.. Czy w twej opinii owo stwierdzenie jest prawdziwe?. Relacje między ludźmi są miarą człowieczeństwa..

"Miłość to siła niszcząca i tworzącą".

Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Lalki", całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.. Głębokie i piękne, potrafi dać radość i szczęście, ale potrafi i zabić.. Trzeba umieć rezygnować.. Jestem dobrej myśli.Lekcja 5 - Rozprawka - ćwiczymy na przykładzie z powieści.. Matura pisemna 2019: Czym dla człowieka może być wolność?Znasz odpowiedź na pytanie: Napisz rozprawkę na temat Miłość to sila niszcząca czy budująca?. Uczucia są nieodłączną częścią ludzkiej natury.. Według Współczesnego słownika języka polskiego - miłość to głębokie uczucie do drugiej osoby, połączone z silnym pragnieniem stałego obcowania z nią i chęcią obdarzenia jej szczęściem.Miłość, jako siła, która tworzy więzi mocniejsze niż śmierć.. Myślę, że przeżywając nawet największe uniesienia, powinniśmy od czasu do czasu spróbować spojrzeć na nasze uczucie jak ktoś obcy, stojący z boku, żeby zobaczyć, czy między jego pozytywnymi i negatywnymi stronami panuje względna równowaga.Rozważania na podstawie "Dziejów Tristana i Izoldy"..

Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?

Przykłady twórczej siły miłości odnajdujemy już w "Biblii".. Czy zgadzasz się z tym twierdzeniem?. Z moich rozważań wynika, że tęsknota może mieć różne oblicza i siłę.. Lalka.. Na pewno jest to prawda.. Miłość to wzniosłe, piękne uczucie, jednak jego siła potrafi być ogromna, a następstwa tragiczne.. Podsumowując powyższe rozważania mogę stwierdzić, że tęsknota jest siłą budującą.. Trzeba umieć się dostosować.. Dlatego warta i pracy i trudów.. "Pieśń nad pieśniami" stanowi wielkie dzieło o miłości.To, do czego ich się użyje, zależy już jednak od niego samego, ewentualnie od obiektu jego uczuć.. Szkoła - zapytaj eksperta (1067) Szkoła - zapytaj eksperta (1067) Wszystkie (1067) Język angielski (715) Język .Matura 2018: Język polski.. Mam nadzieję, że uda mi się dowieść tej racji w dalej przytoczonych argumentach.Z drugiej strony rozprawka z hipotezą daje większą dowolność przy wyborze tekstów kultury.. Nadzieja - źródło duchowej siły czy słabości człowieka?, Czy powrót do domu uszczęśliwia?, Czym może być dla człowieka prawda?, Czym dla człowieka może być sztuka?, Czym dla człowieka może być wolność?, Zwyczaje i konwenanse - ważny element kultury czy niepotrzebny anachronizm?, Bunt .. Miłość jest trudna, ale też piękna.. Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Cierpienie - siła niszcząca człowieka, czy kształtująca jego osobowość?. Miłość Tristana i Izoldy od samego początku była skazana na cierpienie.W wypadku Morsztyna miłość nie jest ani żywiołem budującym, ani niszczącym, gdyż zabawa zdaje się po prostu leżeć poza tym kategoriami, natomiast jeśli chodzi o Szarzyńskiego to wszystko zależy od tego, czy będzie ona skierowana ku ciału, czy ku Bogowi.Ostatecznie zdobycie wybranki stało się dla Wokulskiego obsesją, która zniszczyła życie nie tylko jemu, ale również Izabeli ta miłość jest wiec przykładem na to że miłość może być niszcząca: Miłość także zajmuje wysokie miejsce w systemie wartości w Nad Niemnem.. Tęsknota połączona z nadzieją i prawdziwą miłością jest niewątpliwie emocją budującą ludzkie życie.. Mimo iż z punktu widzenia słowotwórczego i leksykalnego miłość to tylko jedno słowo o okreslonej wartosci, to w tekstach artystycznych słowo to niesie ze sobą treści niezwykle osobiste, piękne i silne.Miłość - uczucie najpiękniejsze i najtrudniejsze..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt